Výběr plotu

Jaký plot si vlastně vybrat?

"Jak vybrat plot?" je poměrně těžká otázka, na kterou v podstatě neexistuje univerzální odpověď. Plot je nutné stavět s ohledem na potřeby zákazníka (vzhled, funkce, cena) a s ohledem na okolní krajinu a prostředí. Plot musí respektovat charakter domu, kolem kterého jej stavíme. Měl by také svým vzhledem zapadat do sousedství tak, aby nepůsobil příliš rušivým dojmem. Vstupních kritérií je tedy mnoho.

Na Nej-plot.cz Vám nabízíme tyto varianty:

Při výběru plotu nezapomínejte také na:

Správná výška plotu

Pokud má plot plnit funkci pouze estetickou nebo má sloužit jako ochranná bariéra (např. oplocení zapuštěného bazénu), můžeme zvolit výšku kolem jednoho metru. Takový plot tedy plní spíše funkci estetickou nebo má přesné určení - právě oplocení do země zapuštěného bazénu je ideálním příkladem. Plot zde není pouze na okrasu, ale je také bezpečnostním a dělícím prvkem chránící zdraví a bezpečí nejmenších a nejzranitelnějších členů rodiny nebo rodinných mazlíčků. Tento prvek nikdy nepodceňujte!

Plot ve standardní výšce 150 cm již plní funkci bezpečnostní i optické bariéry na první pohled. Je vhodný také jako dělící prvek mezi Vás a Vaše sousedy. Standardní "sousedský" plot by neměl být vyšší než 190 cm, pokud k tomu nejsou objektviní důvody (blízkost cesty, komplikované sousedské vztahy atd.). Do celkové výšky plotu je nutné započítávat také výšku podhrabových desek, pokud jsou součástí oplocení.

Nezapomínejte na podhrabové desky

Podhrabové desky plní ochrannou funkci a zabraňují prorůstání travnatého porostu do plotové konstrukce. Podhrabové desky také zabrání úniku Vašich domácích mazlíčků ven nebo vniknutí nežádoucích zvířecích návštěvníků na Váš pozemek. Podhrabové desky není nutné betonovat (uchycují se do speciálních držáků), jsou proto mnohem levnější variantou, než klasická plotová podezdívka.

Ploty z čtyřhranných pletiv

Čtyřhranná pletiva jsou častou volbou při realizaci širokého spektra oplocení. Najdeme je kolem rodinných domů, chatek a zahrad nebo také hřišť atd. Ploty z čtyřhranných pletiv jsou totiž cenově dostupné, jejich realizace je velmi rychlá a nenáročná na provedení.

Čtyřhranná pletiva nabízíme poplastovaná nebo pozinkovaná. Nabízíme je také v různých barvách dle vzorníku RAL. Sloupky není vždy nutné betonovat a měly by od sebe být vzdálené 2,5 až 3 metry. Při stavbě je nutné myslet také na vhodné rozmístění vzpěr. Tyto ploty jsou vhodné také jako doplněk k plotu živému a lze je osadit podhrabovými deskami.

Ploty z plotových panelů

Ploty z plotových panelů jsou to nejlepší, co si můžete v rámci plotových programů dopřát. Mají mnoho výhod. Krom těch estetických (takový plot zejména v kombinaci s moderním domem vypadá opravdu jako designový doplněk) je to kvalita provedení, odolnost, pevnost nebo dlouhá životnost. Plotový dílec lze také při porušení jednoduše vyměnit za nový a není tedy třeby opravovat pletivo po celé délce plotu.

Krom výše uvedených výhod je důležitou vlastností také rychlost realizace. Při stavbě plotu je třeba si pohlídat pouze vzdálenosti mezi sloupky a výšku. Plotové dílce lze samozřejmě také osadit podhrabovými deskami.

Gabiony

Gabiony jsou ocelové konstrukce (koše) vysypané kamenivem. Antikorozní úprava (pozinkování) svařovaných košů zaručuje jejich dlouhou životnost. Kamenné směsi v koších lze mezi sebou vzájemně kombinovat. Kámen je možné kombinovat také se dřevem nebo jej vyskládávat ručně a vytvářet tak poutavé mozaiky.

Při stavbě nižšího gabionového plotu si lze vystačit se zhutněným podložím. Vyšší ploty již vyžadují betonový základ. Gabionové koše se spojují na místě pomocí tzv. spojovacích spirál. Výhodou gabionů je také to, že je lze stavět za jakéhokoli počasí.

Ploty ze svařovaných a okrasných pletiv

Ploty ze svařovaných a okrasných pletiv se svým vzhledem hodí jak k novým, tak staším budovám. Díky svému atraktivnímu vzhledu se hodí také například na aranžérství, oplocení předzahrádek, bazénů nebo květinových záhonů.

Jsou vyráběny z ocelových pozinkovaných drátů, poté jsou poplastovány vysoce kvalitním a přilnavým plastem. Proto se vyznačují nejen nadčasovým elegantním vzhledem, ale také dlouhou životností.

Ploty z lesnických pletiv

Ploty z lesnických pletiv jsou vhodné zejména na oplocení lesních porostů a školek, pastvin, zemědělských, lesnických nebo loveckých objektů. Díky své nízké ceně a vysoké užitkovosti (hodí se do jakéhokoli terénu) se používají i při oplocení dálnic a silnic, kde spolehlivě brání vstupu malé a vysoké zvěře mimo vyhrazený prostor.

Chovatelská pletiva

Chovatelská pletiva nabízíme ve variantě pozink nebo poplastovaná. Jsou vhodná na zajištění voliér nebo malé zvěře (králíci, morčata, atd.). Pletiva jsou buď svařovaná nebo šestihranná.

Plot už mám vybraný, co brána a branka?

Nedílnou součástí každého plotu je brána a branka. Krom klasických zahradních branek v jednokřídlém a dvoukřídlém provedení, nabízíme také brány a branky řady ECO a GARDEN v jedno i dvoukřídlém provedení, v různých velikostech a barvách RAL.

Stále si nejsem jistý, potřebuji poradit

Výběr plotu, brány nebo branky je finačně nákladná záležitost, proto pokud si nejste jistí, zda jste si vybrali správně - kontaktujte nás. Společně vybereme tu správnou varinatu, kterou jsme pro vás schopni rovnou i zrealizovat!